تبلیغات

مطلب رمز دار : برای پریاجون

جمعه 29 بهمن 1395 07:17 ب.ظ

نویسنده : Bita
این مطلب رمزدار است، جهت مشاهده باید کلمه رمز این مطلب را وارد کنید.دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 29 بهمن 1395 09:15 ب.ظ

خبر مهم

دوشنبه 25 بهمن 1395 03:48 ب.ظ

نویسنده : Bita
سلام
ثبت نام در ازمون تیزهوشان شروع شده
لطفا برای ثبت نام به مدرستون مراجعه کنید.
در صورت اینکه توی کانون قلمچی هم هستید پشتیبانتون احتمالا به شما گفته ولی من هم گفتم اطلاع رسانی بشه.

چیزایی که باید برای ثبت نام اماده کرده باشین(ورودی هفتم):
1ـ داشتن تابعیت ایرانی(ثیت نام اتباع غیر ایرانیتابع بخشنامه ی مرکزامور بین الملل و خارج از کشور است.)
2ـ کسب مقیاس خیلی خوب در تمام دروس پنجم و یا حد اکثر کسب یک نمر ی خوب در کارنامه ی نوبت دوم


1ـ پرداخت وجه ی ثبت نام مبلغ 16/500 تومان که صرفا از طریق درگاه اینترنتی سامانه ثبت نام دریافت و به حساب درامد اختصاصی اداره کل آموزش و پرورش استان ها واریز می شوند.داوطلبان گرامی باید جهت پرداخت وجه ثبت نام ، از کارت های بانکی عضو شبکه ی شتاب استفاده نموده و رمز دوم پرداخت اینترنتی را به همراه داشته باشند.
2ـ جهت ثبت نام فایل عکس (4×3) با زمینه ی سفید مربوط به سال جاری دانش اموز مورد نیاز است و حجم این فایل نباید بیشتر از 70 کیلوبایت باشد.ضمنا عکس دختران باید با حجاب اسلامی بوده و صورت کامل انان مشخص باشد.


ادرس سایت ثبت نام(روش کلیک کن):           
azmoon.medu.ir
دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 25 بهمن 1395 04:31 ب.ظ

کلیه ها

پنجشنبه 7 بهمن 1395 10:31 ق.ظ

نویسنده : Bita

مهمترین وظیفه کلیه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن می باشد. هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ می شود) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه ها می شود. پس از اینکه خون تصفیه شد خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ های کلیوی به بدن باز می گردد.داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه (گلومرول) که به یک لوله کوچک (توبول) متصل است تشکیل می شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می شوند و به داخل لوله های کوچک (توبول ها) جریان پیدا می کنند.قسمت عمده این آب توسط لوله های کوچک باز جذب می شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار میشوند تا دفع گردند.ادرارهای جمع شده از لوله های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله ای بنام حالب وارد مثانه می شود. مثانه ادرار را تا زمانی که ادرار کنید نگهداری می کند. پس از مثانه ادرار از طریق لوله ای بنام پیشابراه از بدن خارج می شود. کلیه سالم بطور معمول یک تا ٢ لیتر ادرار در روز و بر اساس میزان مایعات دریافتی تولید می کند. کلیه سالم قابلیت افزایش فعالیت خود را دارد بطوریکه اگر یک کلیه از دست رود کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را انجام خواهد داد.

سه وظیفه اصلی کلیه ها:

1-کلیه ها آب بدن را تنظیم می کنند:برای اینکه بدن شما بدرستی و به نحو مطلوب فعالیت کند لازم است که دارای حجم مناسب آب باشد. یکی از مهمترین وظایف کلیه ها برداشت آب اضافی یا حفظ آب بدن در موارد ضرورت می باشد.

2-کلیه ها مواد زائد را برداشت می کنند:بسیاری از مواد در خون و مایعات بدن باید در اندازه مناسب وجود داشته باشند تا بدن به درستی عملکرد داشته باشد. برای مثال: سدیم و پتاسیم مواد معدنی هستند که از مواد غذایی بدست می آیند. این مواد معدنی برای سلامتی لازم هستند اما باید در حد معینی نگهداشته شوند. زمانیکه کلیه ها بدرستی فعالیت کنند، مواد زائد از بدن داخل ادرار ترشح می شوند همچنین کلیه ها در تنظیم سایر مواد معدنی در بدن مانند: کلسیم و فسفر که برای تشکلی استخوان لازمند، کمک می کنند مواد زائد مانند: اوره و کراتی نیز باید از بدن خارج شوند . اوره و سایر مواد زائد زمانی که بدن پروتئین ها مانند: گوشت را تجزیه می کند، تشکیل می شوند. کراتی نین یک محصول زائد عضلات است. اگر فعالیت کلیه ها کاسته شود، اوره و کراتی نیز در خون افزایش می یابند بسیاری از محصولات زائد اگر از مایعات بدن جدا نشوند برای بدن سمی هستند برای مثال، وقتی فردی دارویی مصرف می کند، مواد زائد شیمیایی که از مصرف این دارو در بدن بوجود می آیند، عمدتا توسط کلیه ها از بدن خارج می شوند.

٣- کلیه ها هورمون می سازند:کلیه های سالم پیک (پیغام بر) های شیمیایی مهمی بنام هورمون ها را نیز می سازند. این هورمون ها در جریان خون گردش کرده و بعضی از عملکردهای بدن مانند: فشار خون، ساخت گویچه های قرمز و برداشت کلسیم از روده ها را تنظیم می کنند.
دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 7 بهمن 1395 10:33 ق.ظ

محیط زیست و سلامت

دوشنبه 4 بهمن 1395 08:51 ب.ظ

نویسنده : Bita

روند تخریب محیط‌زیست و نابودی منابع طبیعی در کشورها مشکلات فراوانی برای جامعه به وجود آورده است. انسان امروز حرص زیادی برای رفاه بیشتر دارد، به همین علت می‌کوشد همه امکانات را به خدمت بگیرد و این آزمندی البته باعث نابودی زوایای مختلف زندگی اجتماعی و فردی شده و تعادل و توازن را در حیات بشری متزلزل کرده است.امروز ضرورت توجه به حفظ محیط‌زیست بر همگان معلوم است، چون نابسامانی‌هایی که به واسطه صنعتی‌شدن در زندگی ما پدید آمد، ناهنجارهای فرهنگی و روانی را موجب شده است.تعرض به منابع طبیعی و محیط‌زیست در کشورهای در حال توسعه و بویژه کشورهای اسلامی از وسعت بیشتری برخوردار است، چه این‌که بسیاری به مدد پول نفت و به منظور کسب درآمد بیشتر، نسبت به محیط‌زیست دست‌اندازی بیشتری دارند؛ در حالی که دقت در بسیاری از آیات کلام‌الله مجید و روایات، اهمیت فراوان توجه به نعمات الهی ازجمله محیط‌زیست و منابع طبیعی را به صورت آشکاری نشان می‌دهد.تاثیر محیط‌زیست بر روان و روح آدمی قابل انکار نیست. محیط پر از آرامشی که از خرمی و طراوات برخوردار است، دل هر بیننده‌ای را شاد می‌کند و حیات او را با امنیت و آسایش همراه می‌کند. کارشناسان و اهل نظر معتقدند یکی از مهم‌ترین دلایل افسردگی و افزایش بیماری‌های روحی و روانی در جهان امروز به‌واسطه آسیب رساندن به محیط‌زیست بوده و ویرانی اخلاقی فردی و اجتماعی را در پی خواهد داشت. در نگاه اسلامی میان انسان و طبیعت پیوندی جدانشدنی وجود دارد و چون منابع طبیعی از نشانه‌های الهی هستند انتظار می‌رود انسان مهرورزانه با نشانه‌های خدا رفتار کند. این تکلیفی است که به‌عهده انسان به عنوان خلیفه خدا روی زمین نهاده شده است؛ وظیفه‌ای که انسان را مکلف می‌کند در حفظ امانت تلاش کند و در حوزه‌ای که تحت قلمرو و اشراف حضرت حق است، خللی ایجاد نکند. اگر تخریب محیط‌زیست را از مصداق اسراف بدانیم و اسراف را از نشانه‌های فساد در زمین، بی‌شک چنین انسانی که محیط‌زیست را تخریب می‌کند، از جمله کسانی خواهد بود که قرآن بصراحت آنان را در زمره کسانی دانسته که در برابر عدل الهی قیام کرده‌اند.
دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 4 بهمن 1395 08:52 ب.ظ