تبلیغات

چگالی ماده

جمعه 30 مهر 1395 04:02 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:

چگالی ماده

چگالی نشانگر این است که جرم ماده تا چه حد متراکم شده است. مثلا، سرب یک ماده چگال است، زیرا مقدار زیادی از آن در حجم کوچک تر متراکم شده از طرف دیگر چگالی هوا بسیار کم است. چگالی مقدار جرم موجود در واحد حجم ماده است.

 

گازها چگالی کمی دارند زیر ملکول‌های گاز فاصله زیادی از یکدیگر داشته و بخش عمده‌ای از آنها را فضای خالی اشغال کرده است در مقابل، ملکول‌های مایعات و جامدات بسیار نزدیک به هم هستند، بنابراین چگالی زیادی دارند. چگالی یک ماده بهفشار و دما نیز بستگی دارد. چگالی گازها به تغییرات دما و فشار بسیار حساس هستند. 

 

طریقه اندازه گیری

برای اندازه‌گیری چگالی یک جسم باید هم جرم جسم (m) و هم حجم (V) آن را اندازه‌گیری کنیم. جرم را می‌توانیم با ترازو اندازه‌گیری کنیم. حجم یک جسم جامد را می‌توانیم با راه های گوناگون اندازه بگیریم. مثلا برای به دست آوردن حجم یک مکعب، اندازه یک ضلع آن را به توان 3 می‌رسانیم و یا برای تعیین حجم یک مکعب مستطیل طول، عرض و ارتفاع آن را در هم ضرب می‌کنیم. حجم یک مایع را می‌توانیم با ظرف شفاف مدرجی که واحدهای حجم را نشان می‌دهد، اندازه بگیریم.

 

 

http://img1.tebyan.net/big/1392/08/20131117151447636_density (1).jpg

در آزمایشگاه معمولا برای اندازه گیری حجم مایعات از استوانه       مدرج استفاده می‌کنند. در مواردی به وسیله اندازه‌گیری جرم نسبی مواد نسبت به هم از طریق چگالی نسبی مواد نسبت به هم می‌توانیم چگالی تک‌تک مواد را اندازه‌گیری نموده و مشخص نماییم. 

 

 

                                                تغییرات چگالی

چگالی و وزن مخصوص به تعداد مولکول های موجود در واحد حجم وابسته هستند:

 

  • با افزایش دما، فعالیت مولکولی زیاد شده و تعداد مولکول ها در واحد حجم کم می شود، در نتیجه چگالی و وزن مخصوص کاهش می یابند.
  • با افزایش فشار، مولکول ها در واحد حجم زیاد شده و چگالی و حجم مخصوص آن افزایش می یابد.
  • در حالت کلی چگالی در گازها<مایعات<جامدات

 

چگالی نسبی

مقایسه چگالی دو مایع با یکدیگر یا مقایسه چگالی یک جامد با یک مایع خیلی راحت است. اگر چگالی جسمی کمتر از مایع باشد، در آن شناور می‌شود و در غیر این صورت در آن غرق می گردد. مثلا چگالی چوب از آب کمتر است و برای همین است که چوب روی آب شناور می‌ماند.

 

تنگ چگالی

چگالی مادهتنگ چگالی وسیله ای است برای بدست آوردن چگالی نسبی مایعات، در میان درپوش این تنگ سوراخی وجود دارد اگر درپوش را در جای خود قرار دهیم مایع اضافی از سوراخ درپوش خارج می شود به این ترتیب مایع داخل تنگ با جرم خود تنگ برابر است برای تعیین چگالی نسبی یک مایع ابتدا جرم تنگ خالی را تعیین می کنیم بعد جرم پر آب را بدست می آوریم سپس جرم تنگ پر از سپس جرم تنگ پر از مایع مورد نظر را اندازه می گیریم. بدین ترتیب از اختلاف جرم تنگ پر از مایع و تنگ خالی، جرم مایع و از اختلاف جرم تنگ پر از آب و تنگ خالی، جرم آب هم حجم آب مایع بدست می آید. از تقسیم جرم مایع بر جرم آب هم حجم مایع و هم چگالی نسبی مایع حاصل می شود.

 

قیف جدا کننده وسیله‌ای است که مایعات را بر اساس شاخص چگالی از هم جدا می‌کند؛ مثلا اگر مخلوط روغن و آب را در مخزن این دستگاه بریزیم، بر حسب چگالی مواد در داخل این ظرف تفکیک می‌شود. اگر شیر زیر ظرف را باز کنیم، مایعی که دارای چگالی بالاست، در زیر قرار گرفته و از دستگاه خارج می‌گردد تا اینکه به مرز جدایی مایعات روغن و آب برسد، در چنین حالتی شیر را می‌بندیم و دستگاه با موفقیت دو مایع مخلوط را از هم جدا می‌کند.

 

چگالی برخی از مواد معمولی تغییرات دما سبب تغییر حجم جسم می‌شود. بنابراین، با تغییر دما چگالی یک ماده تغییر می‌کند. از این رو چگالی اغلب مواد را در 25٠C معین می‌کنند. در جدول زیر چگالی برخی از مواد آورده شده است.

 

http://img1.tebyan.net/big/1392/08/20131117151447792_untitled-1.jpg

 

حل مسئله

فرض کنید یک قطعه موم به حجم 5/8 سانتی متر مکعب و جرم 06/8 گرم موجود است برای به دست آوردن چگالی این جسم کافی است میزان جرم جسم تقسیم بر حجم آن شود. که به صورت زیر محاسبه می شود.

 

http://img1.tebyan.net/small/1392/08/20131117151447636_22.jpg


مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: مرتضی عرفانیان

تنظیم: مریم فروزان کیا

 


ادامه مطلب

دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 7 آبان 1395 10:25 ب.ظ

مشکلات بازیافت کاغذ در ایران

دوشنبه 26 مهر 1395 10:07 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:مشکلات بازیافت کاغذ در ایران

ادامه مطلب

دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 26 مهر 1395 10:08 ب.ظ

اب اکسیژنه

دوشنبه 26 مهر 1395 10:03 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:

اب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H۲O۲یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود.آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر میشوند بکار میرود. هیدروژن پراکسید ساده‌ترین پراکسید است (پراکسیدها ترکیباتی هستند که دارای یک پیوند یگانه اکسیژن-اکسیژن هستند). آب اکسیژنه خالص H۲O۲ یک مایع ناروانی است که کمی آبی رنگ می‌باشد و با زحمت زیاد می‌توان آنرا تهیه نمود. آب اکسیژنه‌ای که در داروخانه‌ها به اسم آب اکسیژنه رقیق فروخته می‌شود محلولی است از آب اکسیژنه در آب که %۳ آن آب اکسیژنه است، مانند آب بی‌رنگ و بی‌بوست، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسید کننده‌ای قوی است.

تجزیه این ماده باعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسیدکنندگی خود، مواد آلی و معدنی را اکسید می‌کند.

به مرور آب اکسیژنه تجزیه و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد. این عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می‌گیرد. اگر مدت مدیدی آب اکسیژنه را انبار کنند، ممکن است کاملاً تجزیه و تبدیل به آب گردد. بر اثر گرد بعضی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می‌گردد مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات.

اگر بر روی محلول آب قدری از اجسام پایدار کننده مانند اسیدفسفریک ، اوره ، اسید بنزوئیک و نظیر آنها بیفزایند، عمل تخریب بسیار کند می‌گردد. آب اکسیژنه اثر میکروب کشی ، بوبری و سفید کنندگی دارد چنانکه اگر یک تکه کالباس قرمز را درون ظرف محتوی آب اکسیژنه قرار دهیم پس از چند روز محتویات ظرف کاملاً بی‌بو است و بوی گندیده نمی‌دهد. آب اکسیژنه رنگها را نیز تخریب می‌کند بهمین دلیل تکه کالباس درون ظرف بعد از مدتی بی‌رنگ می‌شود.

محلول غلیظ H۲O۲ به عنوان یک اکسیدان برای سوخت موشک‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از خمیر دندانها و سایر اجسامی که برای پاک کردن دندانها بکار می‌رود در موقع استعمال تولید آب اکسیژنه می‌کنند و اکسیژن این آب اکسیژنه دندان را سفید می‌نماید.

آب اکسیژنه در بی‌رنگ کردن شاخ، پشم گوسفند، پنبه، کتان، کنف، کاه، چوب، کاغذ، روغن، چربی، واکس، صابون، ابریشم، عاج، پر و غیره بکار می‌رود. رنگ بعضی لکه‌های صورت را هم آب اکسیژنه تخریب می‌کند. اگر موی سیاه‌ سر را با مخلوطی از ۱۰۰ گرم آب اکسیژنه ۳۰٪ و چهار قطره محلول ۲۵٪ آمونیاک تر نمایند و پس از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه با آب خالص و سپس با محلول اسید استیک‌دار بشویند، بور مایل به قرمز می‌شود. وجود آمونیاک از این جهت لازم است که آب اکسیژنه در حضور قلیاییها سریعتر اکسیژن می‌دهد و در نتیجه موها تندتر بور می‌شوند. مصرف مکرر آب اکسیژنه برای مو مضر است زیرا که مو را شکننده می‌نماید. در جنگ جهانی دوم آب اکسیژنه ۸۵٪برای اکسیداسیون سریع الکل در زیر دریاییها و موشکها مصرف می‌کردند.

هیدروژن پراکسید در سلول های جانوری و گیاهی نیز تولید می شود، در اندامکی به نام پراکسی زوم، چون پراکسید هیدروژن تولید شده ماده ای سمی است توسط آنزیم کاتالاز به سرعت بسیار بالا به آب H2O و اکسیژن O2 تجزیه می شود تاهم سمیتش از بین برود و هم به لیپید های تولید شده توسط اندامک شبکه آندوپلاسمی آسیبی نرساند.

 

کاربرد در پزشکی :

آب اکسیژنه در گذشته به دلیل خاصیت ضدعفونی کننده آن در پانسمان زخمهای عفونی استفاده می‌شد ولی امروزه به دلیل آسیبی که به بافتهای مجاور وارد می‌کند دیگر در پانسمان استفاده نمی‌شود و فقط گاه برای ضدعفونی لوازم یا سطوح استفاده می‌شود. از آنجایی که آب اکسیژنه بوبر است گاه در درمان زخمهای بدبو مورد استعمال قرار می‌گیرد. در قرصهای اریتزون ۳۶٪ آب اکسیژنه به ۶۴٪ اوره متصل است و چون این قرصها

را در دهان بگذارند، اکسیژن می‌دهد. پس هم میکروبهای دهان را می‌کشد و هم دندانها را سفید می‌نماید. آب اکسیژن رقیق را برای قرقره کردن هم بکار می‌برند.

 

کاربرد در بهداشت استخرها :

آب اکسیژنه برای حذف مواد آلی و معدنی که موجب فاسد شدن آب استخر می‌شوند بکار می‌رود. تزریق این عنصر قبل از دستگاه UVباعث ایجاد رادیکالهای OH می‌شود که بیش از چند ثانیه در دسترس نمی‌باشند و در این مدت با خاصیت شدید اکسید کنندگی خود، مواد باقی‌مانده آلی و معدنی را تجزیه می‌کند. بدین ترتیب نیاز به تعویض آب استخرها کاهش می‌یابد.

در صورتی که از آب اکسیژنه در آب استخرها استفاده شود دارای مزایا به شرح زیر است: ۱. آب اکسیژنه موجود در آب با دوز صحیح، برای شناگر غیرقابل تشخیص است. ۲. با آب بخوبی مخلوط می‌شود، غیر فرار است و تا زمان اکسید کردن مواد آلی در آب باقی می‌ماند. ۳. خالص است و ایجاد املاح نمی‌کند. ۴. خورنده نیست و در نتیجه به تجهیزات و تاسیسات آسیب نمی‌رساند. ۵. ایجاد کف نمی‌کند، بی‌بو و بی طعم است. ۶. غیر سمی است ۷. ایجاد رسوب نکرده و در نتیجه آب کاملاً شفاف می‌ماند.

 

شناسایی آب اکسیژنه :

در یک لوله آزمایشی که قبلاً چند سانتی‌متر مکعب محلول بی‌کرمات پتاسیم و قدری اسید سولفوریک رقیق ریخته‌ایم آب اکسیژنه می‌افزاییم در نتیجه رنگ آبی تند که بعداً تبدیل به سبز می‌شود، ظاهر می‌گردد. بهمین طریق می‌توان وجود آب اکسیژنه را در اریتزن ثابت نمود.

 

تهیه آب اکسیژن در صنعت با روش خود  اکسایش :

در این فرایند یکی از مشتقات آتراکینون بر اثر واکنش با هیدروژن در مجاورت کاتالیزور پالادیوم به آنتراهیدروکینون تبدیل می‌شود. با عبور هوا از ماده اخیر، محلول پراکسید هیدروژن ۲۰ درصد وزنی بدست می‌آید.

Hydrogen peroxide production with the Riedl-Pfleiderer process process

ویکی پدی
دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 7 آبان 1395 10:26 ب.ظ

تهیه ی کاغذ از چوب

دوشنبه 26 مهر 1395 09:51 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:

  طرز تهیه ی کاغذ از چوب

 

چوب یک ماده قابل تجدید است که ترکیبی  از  سلولز و لیگنین(ماده چوب) و قسمت کوچکی از  ترپن- رزین (صمغ گیاهی)و اسید های چرب است.

چوب شامل45% سلولز -30% نیمه سلولز- 23% لیگنین است.

 لیگنین ماده ای چسبنده است که الیاف سلولز را به هم می چسباند

 

1-پوست کندن درخت

کار تهیه کاغذ با بریدن  چوب شروع می شود  پوست  درخت باید پاک شود

 قبل از اینکه در تهیه کاغذ مورداستفاده قرار گیرد یک  استوانه چرخشی گردان

که اطراف درخت حرکت می کنند پوست درختان را می کند. 

 

 2-چیپس کردن:

 بعدقبل ازاینکه به خمیر تبدیل شوندآن را به تکه های کوچک می برد یک چاقوی دوار با دور زدن تنه را به چیپس تبدیل می کند.

 

3- خمیر کردن:

  در مراحل تهیه خمیر سلولز و نیمه سلولز ها از لیگنین جدا می شودوچیز های دیگر مانند روغن و رزین آن جدا می شوند این مهمترین مرحله ساخت است زیرا باقیمانده الیاف برای ساختن محصولی که ما کاغذ می شناسیم به کار می روددر اینجا دو مرحله اساسی تهیه خمیر وجود دارد.

 

الف خمیر سازی شیمیایی :  

  روش شیمیایی در تهیه کاغذ کرافت که نوعی کاغذ قهوه ای رنگ مخصوص بسته بندی است به کار می رود. درخمیر سازی شیمیایی الیاف سلولز صاف و یکد ست ایجاد می شود در تهیه خمیر کاغذ کرافت چیپس ها به وسیله هیدروکسیدسدیم و سولفیدسدیم برای تهیه خمیر قهوه ای رنگ محکم پخته می شوداین مرحله کاری پیشرفته برای جداسازی لیگنین و رزین از چوب های نرم است که پس از عمل اوردن خمیری با ویژگیهای بسیار بالا است. چوبهای زاید به  عنوان سوخت مورداستفا ده قرارمی گیردو بیشتر از 95% خمیر شیمیایی برای بازیافت مجددبدست می اید.

مشکلی که وجوددارد آزاد شدن سولفیدهیدروژن والکل گوگددار خانواده سولفیدها است که در محیط ایجاد بوی بد مانند بوی  تخم مرغ فاسد می کند.اگر چه استفاده از دستگاه های تصفیه گاز در آسیابها بوی بد را کاهش می دهد. مشکل  دوم این است که الیاف سلولزی که در طول مراحل ساخت کاغذ کرافت ا ز دست می رود می تواند فیبرهای بستررا تشکیل دهدکه باعث مشکلات محیطی اطراف لوله های فاضلاب شود.درهرصورت روشهای  فنی اصلاح و بهبود اکثر مشکلات را از بین برده است. رنگ تیره ناشی ازخمیربدست امده نیازمنداین است که بطور قابل توجه ای شسته وسفیدشودتا قابل استفاده شود.

 
ب- خمیر سازی مکانیکی:

در این مرحله پوست درخت کنده شده وتوسط دیسک فلزی دوار به خمیرتبدیل می شود این هم خوب است هم بد. درصد خمیر قابل استفاده بالا بوده اما کیفیت کاغذ بدست آمده پایین تر است 95 درصد چوب به خمیر تبدیل  می شود در حالی که در خمیرکرافت این مقدار به 45 تا 50 درصد می رسد  اما کیفیت کاغذ  پایین تر است زیراخمیر سازی مکانیکی یک مرحله کاربرد فشرده انرژی است که مثل کرافت بازده  نداردچون  لیگنین ورزین درخت درخمیر موجود است ومراحل آسیاب کردن یا پودرکردن الیاف سلولز راپاره و خردکرده ودوام  و استحکام خمیر را کاهش میدهد . در نتیجه خمیر دارای الیاف و شبکه ضعیف و ظرفیت لیگنین آن بالااست که باعث می شودوقتی درنورآفتاب نهاده می شودتیره به نظرآید.کاغذی که با این روش بدست می آیدبیشتردرطبع روزنامه ودفتر تلفن-و موارداستعمال مشابه که مرغوبیت بالای کاغذ، واقعا موردنیاز نیست به کارمی رود.

 

 استفاده از بخار در خمیر سازی :

دریک تغییردر  خمیر سازی مکا نیکی چیپس ها از قبل بخار زده می شوند این مرحله را هم چنین مرحله ترمودینامیکی خمیر سازی  می نامند . مرحله کم کردن  مصرف انرژی  به وسیله نرم کردن چیپس با بخار آب،  بر آسیاب کردن ترجیح داردو بعد به مرحله بعدی می رود. در خمیرسازی شیمیایی ترمو دینامیکی چیپس ها قبل از بخار دادن با سولفور آغشته میشود. این  کار اجازه می دهدکه لیگنین و رزین از چوب خارج شودکه درنتیجه خمیری محکم و قوی به دست می آید خمیری که با این  روش بدست می آیدمی تواند در تولید کاغذهای روکش دار استفاده شود.

 

4- سفید گری:

 یکی از مهمترین مراحل شستن و سفید کردن است که برای پاک کردن و تصفیه خمیر بکار می رود .

شستن لیگنین را جدا می کند زیرا لیگنین روی صافی الیاف را تاثیر دارد.گاز کلراین و دی اکساید کلراین برای شستشو ی خمیر بکار می رودو بیشتر عملیات  شستشوی مکانیکی بوسیله پر اکساید انجام می شود. گاز کلراین مقدار زیادی از بقایای لیگنین را بر طرف می کند تا دی اکساید کلراین، لیگنینی را که نمی توان از بین برد سفید کند.

 

 

 

 

 

  5ماشین کاغذ:

 ماشین کاغذ درگیر چهارمرحله است که با آماده سازی مواد خام شروع می شود .الیاف چوب با آب و مواد معدنی مخلوط می شود مخلوطی که 99%آن آب است.در یک ماشین مدرن آب از پایین و بالا تخلیه می شود وقتی آب تخلیه می شود یک مرحله از کاغذ شکل گرفته است.

در قدم بعدی بخش پرس  یا آبگیری است که در اینجا کاغذ  بوسیله  غلتکها و یک حصیر وسیع که  از رشته های  نایلون و پلی استر است  فشرده و چلانده می شود و  بیشتر آب کاغذ گرفته می شود. بعد از این قسمت 40% تا50% کاغذ هنوز از آب است .در قسمت سوم در بخش خشک کن بیشتر آب را از کاغذ می گیرندپس از بخش خشک کن 2  تا 6 در صد کاغذ از آب تشکیل شده است.

در یک ماشین که دارای کیفیت بالا است یک دستگاه آهار زن روی کاغذ را پوشش میدهد. این دستگاه یک پوشش  از اهار مانند نشاسته و مواد معدنی را روی کاغذ می کشد که کاغذ را محکمتر و صافتر و نرم تر می کند بعد از پوشش دادن کاغذ دوباره در بخش خشک کن خشک می شود وسرانجام روی رولهای بزرگ پیچیده می شود.    

 

 6- تیغه پوشش دهنده:

  برای پوشش دادن کاغذ یک تیغه پوششی نازک را  پس از تکمیل کاغذ روی آن قرار می دهد سپس کاغذ سر خورده زیر تیغه دیگری می رود که این پوشش نازک را بر روی آن رسوب میدهد.این پوششهای مختلف کاغذ را برای استفاده در چاپ بسیار خوب می سازد.

 

  غلتک ویژه برق انداختن:

 این مرحله کاغذ را جلا دار و خوش نما و صاف و نرم می کند . این غلتکها ی ماشین ازرولهای وسیعی ساخته شده که  کاغذ را تحت فشار و گرمای زیاد قرار می دهد و پس از این غلتکها کاغذ به رولهای کوچک منتقل می شود.

 

  تبدیل به ورقه شدن آخرین مرحله ساخت کاغذ است:

  بعضی ازرولهای کاغذ به ورقه تبدیل می شودو بعضی هم جعبه و بسته برای مشتری است.

چوب هنوز اساس و مایه کاغذو یک محصول قدیمی است.

 
دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 7 آبان 1395 10:26 ب.ظ

اب ژاول

دوشنبه 26 مهر 1395 09:49 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:

آب ژاول               

 

وایتكس (آب ‍‍ژاول)Vaytks Bleach

نام عمومی:  وایتكس (آب ‍‍ژاول)Vaytks Bleach

نام تجاری: Vaytks Bleach   آب ژاول(Javel Water)

نام علمی:  هیپو كلریت سدیم(Sodium Hypochlorite)

نام ماده:  هیپو كلریت سدیم(Sodium Hypochlorite)

سایر اسامی:   آنتی فرمین , اكسید كلرید سدیم , اكسی كلرید سدیم

 

ساختار خطی آب ژاول

 

آب ژاول محلولی است از ۱۰ تا ۱۶ درصد هیپوکلریت سدیم (NaOCl) در آب. این محلول را برتوله، کشف کرد و چون نخست در محله  پاریس تولید می‌شد، به آب ژاول معروف شد.

آب ژاول مادهای سمی است. رنگ آن نزدیک به زرد و طعم و بوی آن تند است. آب ژاول را برای گندزدایی و بوزدایی به کار میبرند. از این ماده در صنعت به عنوان رنگزدا و سفید‏کننده پارچه و خمیر کاغذ استفاده میشود. در خانه‏ها برای ضد‏عفونی کردن سبزی‏ها و سفید کردن رخت‏ها به هنگام رختشویی از آب ژاول استفاده می‏کنند. این محلول با نام‏های گوناگون در بازار به فروش می‏رسد. خاصیت ضدعفونی کننده آب ژاول به دلیل تولید کلر آزاد می‌باشد.

آب ژاول را از دمیدن گاز کلر درمحلول سدیم هیدروکسید تهیه می کنند. از جمله تستهایی که روی آب ژاول انجام می‌شود تعیین مقدار کلر آزاد وتعیین مقدار NaOHاست.

آب ژاول محلولی ناپایدار است ودر اثر حرارت و نور به تدریج خاصیت خود را از دست می‌دهد.

رایج‌ترین ماده ای که از آن ، به عنوان سفید کننده استفاده می‌شود، آب ژاول است. ماده اصلی و موثر در آب ژاول ، هیپوکلریت سدیم (NaOCl) است. هیپوکلریت سدیم ، ترکیبی فوق‌العاده قوی است که درصد خیلی کمی از آن (5 درصد) را در آب حل می‌کنند و با نام‌های مختلف و به عنوان سفید کننده به بازار عرضه می‌کنند. بنابراین سفید کننده‌ها و آب ژاول ، همان محلول 5 درصد هیپوکلریت سدیم هستند.

مزیت آب ژاول این است که خاصیت ضدعفونی کننده نیز دارد، زیرا یک سفیدکننده کلردار است. افزودن مقدار کمی پربورات به آب ژاول ، قدرت سفیدکنندگی آن را افزایش می‌دهد. البته باید توجه داشت که محلول هیپوکلریت سدیم ، ناپایدار است و در مجاورت نور و گرما ،      یون -OCl تجزیه شده، اکسیژن آزاد می‌کند و در نتیجه از شدت عمل آن کاسته می‌شود. لذا باید آن را در ظروف مات و نیز دور از گرما نگهداری کرد. همچنین بهتر است محلول‌های تازه استفاده شود، زیرا بهر حال در اثر ماندن بسادگی تجزیه می‌شود.

NaOCl ----> NaCl + O2

فرمول شیمیایی مایع سفید کننده یا همان آب ژاول که برای سفید کردن پارچه و شستشوی   دیواره های حمام، توالت و .... بکار میرود،NaOH+NaCl+H2O  است و از ترکیب کردن گاز کلر با سود سوزآور در غلظتهای 5 الی 10 درصد کلر فعال به بازار عرضه میشود.

 

روش‌های تهیه آب ژاول

واکنش سود سوزآور با گاز کلر

متداول‌ترین روش برای تهیه هیپوکلریت سدیم ، عبارت از عبور دادن گاز کلر از درون محلول قلیایی سدیم هیدروکسید می‌باشد که در نتیجه آن ، کلر بطور همزمان هم اکسید ( به فرم -OCl ) و هم احیا ( به فرم -Cl ) می‌گردد. فرمول واکنش به شرح زیر است:

Cl2 + 2NaOH ----> NaCl + NaOCl + H2O

 همانطور که از واکنش بالا پیداست، چنانچه گاز کلر را در محلول سود سوزآور وارد کنید، آب ژاول تولید میشود. تمامی مخازن و لوله های داخل آن که برای تولید مایع سفید کننده بکار میروند باید از جنس PVC باشند، زیرا گاز کلر در مجاورت با رطوبت با هر فلزی ترکیب میشود.

در داخل مخزن سود را میریزند و از پایین گاز کلر را وارد می کنند. میل ترکیبی گاز کلر با سود بسیار زیاد است، به همین دلیل گاز کلر در خلال زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن میرسد، جذب میشود.

در اینجاست که هرچه خروجی گاز کلر از سطح مخزن کمتر باشد نشاندهنده این است که واکنش دارد بخوبی صورت می گیرد.

 آنچه در رابطه با تهیه آب ژاول به روش فوق اهمیت دارد، دقت در کنترل، به هنگام تولید آن است زیرا چنانچه تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود، واکنش برعکس شده و بسرعت دما بالا میرود و محصول از بین میرود.

اگر pH به حدود 2/12-12 برسد واکنش پایان یافته است. از آنجائیکه هرچه محیط سردتر باشد واکنش نیز بهتر صورت می گیرد بایستی دقت شود تا دما از 42 درجه سانتیگراد بالاتر نرود. در یک تولید نرمال، گاز کلر از حدود 20 درجه شروع شده و در دمای 42 درجه پایان می گیرد.

 

الکترولیز محلول NaCl

روش وسیع دیگری که برای تهیه هیپوکلریت سدیم استفاده می‌شود، الکترولیز محلول غلیظ نمک سدیم کلرید است. این سلولهای الکترولیتی ، دیافراگم یا غشائی نداشته و در جریان بالا و در محلولی نسبتا خنثی بکار گرفته می‌شوند. این سلول‌ها جهت بکار گیری در درجه حرارت پائین طراحی می‌شوند که محلول سود سوزآور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در می‌آوردند.

 واکنش سدیم بی‌کربنات با کلسیم هیپوکلریت

روش دیگری برای تهیه سدیم هیپوکلریت می‌باشد که فرمول واکنش به شرح زیر می‌باشد:

Na2CO3 + Ca(OCl)2 ----> 2NaOCl + CaCO3

 

قدرت اکسیدکنندگی سدیم هیپوکلریت

بطور کلی ، سفید کننده ، در واقع یک عامل اکسید کننده می‌باشد. فعالیت آن ، به این وسیله اندازه گیری می‌شود که چه مقدار کلر قابل دسترسی وجود دارد. کلر فعال (کلر قابل دسترس) اندازه ای از قدرت اکسیدکنندگی کلر موجود در سفید کننده می‌باشد. در پودرهای سفید کننده CaOCl2 مقدار کلر قابل دسترس همان درصد کلر در پودر می‌باشد.

اما در سدیم هیپوکلریت مقدار کلر قابل دسترس دو برابر در صد موجود در پودرهای سفید کننده می‌باشد.زیرا قدرت اکسیدکنندگی( -Ocl) دو برابر اکسیدکنندگی Cl2 است. احیای(-Ocl) (کلر با اکسایش +1) به( -Cl) (کلر با اکسایش -1) با دو الکترون انجام می‌شود، در حالیکه احیای Cl2 به(-Cl) با یک الکترون برای هر کلر انجام می‌گیرد.

 

کاربردهای آب ژاول

بعنوان ضد عفونی کننده

محلول هیپوکلریت (آب ژاول) تمام میکروب‌ها اعم از قارچ ، ویروس و باکتری را نابود می‌کند. از این بعنوان یک ضد عفونی کننده و ماده دفع بو در لبنیاتها ، مخازن آب ، دفع فاضلاب‌ها و برای اهداف خانگی از قبیل ضد عفونی کردن لگن‌ها و وان حمام ، لباس‌ها ، آشپزخانه و... مناسب است و نیز از آن ، در ضد عفونی کردن آزمایشگاههایی که در معرض ویروس هپاتیت هستند (مثل همودیالیز) و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی استفاده می‌شود.

همچنین از محلول رقیق‌تر آن در شستشوی زخم‌های آلوده که باز تازه نباشند، استفاده می‌شود. در طول جنگ جهانی اول ، در معالجه زخم‌ها بعنوان محلول ضد عفونی کننده و التیام‌بخش مورد استفاده قرار گرفته بود. استفاده از آب ژاول در لباسشویی و برای ضد عفونی کردن لباس‌ها توصیه می‌شود. حتی خود لباسشویی را هم می‌تواند با آب ژاول و آب داغ ضد عفونی کنید. بدین ترتیب که مقداری آب ژاول را درون لباسشویی ریخته و بگذارید تا با آب داغ (بدون لباس) ده دقیقه کار کند.

 

بعنوان سفید کننده و لکه‌بر

ماده اولیه اکثر سفید کننده‌ها که در قدیم به آب ژاول معروف بوده‌اند، هیپوکلریت سدیم است. آب ژاول برای پاک کردن لکه‌های کپک ، خون ، قهوه ، تنباکو ، آب میوه و بسیاری دیگر از لکه‌ها مناسب است. برای از بین بردن این لکه‌ها ، یک قاشق آب ژاول را در یک لیوان آب بریزید و به کمک قطره چکان روی لکه بریزید. آب ژاول بعنوان سفید کننده برای پنبه ، کتان ، چتائی ، ابریشم مصنوعی ، خمیر کاغذ و مرکبات مفید است در حقیقت بیشترین کلر خریداری شده جهت سفید کردن محصولات سلولزی قبل از استفاده به هیپوکلریت تغییر داده می‌شود.

 

احتیاط در استفاده از آب ژاول

                                         

آب ژاول ، باعث از بین رفتن پشم می‌شود، برای همین باید از آن برای پارچه‌های پشمی و نیز ابریشمی و چرم استفاده کرد.

خیساندن زیاد پارچه‌ها در آب ژاول سبب ضعیف شدن الیاف آنها می‌شود.

آب ژاول ، سبب خوردگی فلزات و وسایل فلزی می‌شود.

آب ژاول ، ماده ای بسیار سمی است و نباید آن را در محیط های بسته بکار برد و از بکار بردن آن به همراه جوهر نمک و موادی مثل آن نیز باید جدا خودداری کرد (یعنی همیشه آن را به تنهایی و بدون مخلوط با پاک کننده‌های دیگراستفاده کنید). زیرا این دو با هم ، گاز بسیار سمی و کشنده کلر را تشکیل می‌دهند.

ماده موثر آب ژاول (سدیم هیپوکلریت) ، پوست ، چشم و ریه‌ها را تحریک می‌کند و به آنها آسیب می‌رساند، لذا از تماس مستقیم آن با دست باید پرهیز کرد و از ورود ناگهانی آن به چشم باید جلوگیری نمود.

 

تولید در ایران : از آنجا که در ایران این محصول با نام تجاری وایتکس عرضه شده بیشتر با این نام شناخته می‌شود. اگرچه سایر شرکت‌های سازنده آب ژاول از عبارت مایع سفید کننده استفاده می‌کنند. از جمله شرکتهای تولید کننده عمده آب ژاول در ایران می‌توان به پتروشیمی شیراز و پتروشیمی بندر امام اشاره کرد .

  

 

روشهای استفاده صحیح از سفید کننده ها (وایتکس)

سفید کننده (bleach) یک ترکیب شیمیایی است که از طریق فرایند اکسیداسیون خاصیت رنگبری و عفونت زدایی دارد.

 

انواع سفید کننده

1- سـفید کننده خانگی و یا کلردار (chlorine bleach):حاوی هیپوکلریت سدیم (NaCLO) می باشد. به آن آب ژاول (JAVELLE WATER) و یا وایتکس نیز می گویند. این سفید کننده محلول در آب به شکل 5 درصد و یا 10 درصد عرضه می گردد. وایتکس یک محلول ناپایدار است و گاز کلر با سرعت 75/0 گرم در روز از آن تبخیر می گردد. وایتکس یک قلیای قوی می باشد، بطوری که PH نوع 5 درصد آن 11 بوده بنابراین بسیار خورنده است. وایتکس یک اکسید کننده قوی است.

2- سفید کننده فاقد کلر (OXYGEN BLEACH): حاوی هیدروژن پـرواکسـاید (HYDROGEN PEROXIDE) و یا سدیم پربورات (SODIUM PERBORATE) و یا سدیم پرکربورات(SODIUM PERCARBORATE) می باشد.

3- پودر سفید کننده (BLEACHING POWDER): حاوی کلسیم هیپوکلریت (CALCIUM HYPOCHLORITE) می باشد.

 

مصارف سفید کننده خانگی

1- سفید کردن و روشن کردن لباسها.

2- بر طرف کردن لکه ها.

3- گندزدایی (از بین بردن باکتری ها، قارچ ها، کپک ها، هاگ ها و برخی ویروسها)

 

 

سایر مصارف سفید کننده

1- گندزدایی از چاه های آب.

2- گندزدایی محیط های بیمارستانی.

3- کنترل رشد آلگ ها و برخی صدف ها.

4- گندزدایی آب استخرها.

5- اضافه کردن به فاضلاب و هرز آب ها بمنظور کاهش وکنترل بوی نامطبوع.

 

 

مکانیسم گندزدایی و رنگبری وایتکس

1- امتزاج و ترکیب آب و هیپوکلریت سدیم، ایجاد اسید هیپوکلروس (HYPOCHLOROUS ACID) می کند، که به اسید هیدروکلریک و اکسیژن تجزیه می گردد. اکسیژن یک اکسید کننده قوی بوده و خاصیت گندزدایی را به سفید کننده می بخشد.

2- بخشی از سلول موسوم به کروموفور (CHROMOPHORE) که مسئول رنگ مولکول است، توسط هیپوکلریت سدیم تجزیه گردیده و قابلیت جذب نور مرئی را از دست می دهد.

 

 

نحوه ضد عفونی سطوح با وایتکس

1- ابتدا سطح مورد نظر را با شوینده خانگی تمیز کنید.

2- محلول رقیق شده یک قسمت سفید کننده و 4 قسمت آب را تهیه کنید. سپس با محلول حاصل اقدام به شستشوی سطح مورد نظر کنید.

3- اجازه دهید سطح مورد نظر کاملا خشک گردد.برای از میان بردن بقایای خورنده سفید کننده می توانید سطح را بوسیله الکل شستشو دهید.

 

 

نحوه ضد عفونی کردن آب شرب در مواقع اضطراری

2 قطره سفید کننده را در یک لیتر آب حل کنید. و یا یک لیتر سفید کننده برای هر 4 هزار لیتر آب.

نکته:این روش گندزدایی بایستی در صورت عدم دسترسی به سایر مواد گندزدا و در شرایط بسیار اضطراری مورد استفاده قرار گیرد.

نکته: گندزدایی آب استخر هـا توسط سفید کننده به خاطر ایجاد مقادیر اندک کلروفرم (CHLOROFORM) خطرناک است. علایم استفاده از سفید کننده در عفونت زدایی آب استخرها، سوزش و قرمزی چشمها و تحریک مخاط بینی و گلو است.

 

 

نحوه رقیق کردن وایتکس در شستشوی البسه

1- یک قاشق غذاخوری در یک گالن آب برای شستشوی با دست.

2- در لباسشویی اضافه کردن حداکثر یک نصف فنجان وایتکس کافیست.

3- و یا 10 میلی لیتر وایتکس+یک لیتر آب=برای مصارف نظافت و شستشو.

4- و یا 10 میلی لیتر وایتکس+نیم لیتر آب=برای مصارف گندزدایی و ضد عفونی سطوح و اشیاء.

نکته:محلول رقیق شده را بایستی ظرف 24 ساعت مورد استفاده قرار دهید.

 

 

استفاده از سفید کننده برای چه نوع لباسهایی مناسب است:

1- لباسهای سفید رنگ.

2- لباسهای با رنگ ثابت (colorfast).

 

 

برای کدام دسته از لباسها و منسوجات نمی توان از سفید کننده استفاده کرد؟

1- لباسهای سفید اما با یقه و یا سر آستین رنگی.

2- لباسهای با چندین رنگ متفاوت.

3- منسوجات از جنس پشم، ابریشم، نایلون، چرم، موهر، اسپاندکس، استرچ. (باعث آسیب و ایجاد لکه دائمی در آنها می شود)

4- لباسهایی که رنگ میدهند (رنگ قابت ندارند).

نکته: سفید کننده فاقد کلر که عمدتاً به شکل پودر عرضه می گردند را می توان برای هر نوع لباس و پارچه ای مورد استفاده قرار داد. (حتی لباسهای رنگی). کافیست آن را با آب داغ رقیق کنید و لباسها را با آن بشویید. در انتها لازم است لباسهای شسته شده را کاملا آب بکشید.

 

 

تست ایمن بودن البسه برای استفاده از وایتکس

1- دو قاشق چایخوری سفید کننده را در یک چهارم آب حل کنید.

2- یک قطره از محلول را در یک قسمت پنهان از دید (نظیر سر آستین) قرار دهید.

3- یک دقیقه صبر کنید. سپس با یک دستمال کاغذی محل را خشک کنید.

4- چنانچه رنگ موضع تغییر نکرد، می توان لباس را توسط وایتکس شستشو داد.

 

 

خطرات مصرف وایتکس

سفید کننده خانگی از سدیم، اکسیژن و کلر تشکیل یافته است. وایتکس به خودی خود و به آهستگی تجزیه می گردد. اما در دمای بالای 40 درجه سانتی گراد و در معرض نور خورشید بودن، این روند تسریع می گردد. سفید کننده هنگام تجزیه به گاز کلر، گاز اکسیژن و سدیم کلرات تبدیل می شود. بنابراین همواره هنگام خرید به تاریخ مصرف سفید کننده توجه کنید.

1- سفید کننده یک ترکیب بسیار خورنده و اکسید کننده است. ازاین رو می تواند به پوست، چشمها و مجاری تنفسی آسیب برساند.در پوست می توان ایجاد قرمزی، درد و سوزش کند. و با تحریک مخاط تنفسی ایجاد سرفه و گلو درد.

2- اختلاط سفید کننده (هیپوکلریت سدیم) با برخی مواد شیمیایی بسیار خطرناک است، از اینرو نباستی آن را با سایر شوینده های خانگی مخلوط کرد.

- اختلاط سفید کننده و آمونیاک (و یا هر نوع ترکیب نیتروژن دار نظیر ادرار) باعث تولید گاز سمی کلرامین (CHlORAMINE)، گاز نیتروژن و همچنین یک ماده منفجره بنام تریکلرید نیتروژن (NITROGEN TRICHLORIDE) می شود. بنابراین برای تمیز کردن ادرار نیز از وایتکس استفاده نکنید. (ابتدا با یک شوینده اقدام به زدودن ادرار کرده و برای عفونت زدایی از وایتکس استفاده کنید.)

- اختلاط سفید کننده و متانول (الکل متیلک) تولید متیل هیپوکلریت (METHYL HYPOCHLORITE) می کند که یک ماده قابل انفجار است.

- اختلاط سفید کننده و شوینده های حاوی اسید باعث متصاعد شدن گاز کلر می گردد(حتی با یک اسید ضعیف مانند سرکه). تنفس کلر خطرناک بوده و ایجاد مسمومیت می کند.

- اختلاط سفید کننده و هیدروژن پروکساید تولید گاز اکسیژن می کند.

- تماس سفید کننده و فلزات، باعث خوردگی آنها می شود.

- فلزات نیکل، کبالت و مس تجزیه وایتکس را سرعت می بخشند.

3- وایتکس سرطانزا نیست.

4- گاهی اوقات بلع و یا استشمام وایتکس می تواند مرگبار باشد.

5- افراد مبتلا به آسم، بیماریهای قلبی و تنفسی نبایستی در معرض سفید کننده قرار گیرند.

6- نوزادان، کودکان و افراد سالخورده نیز نبایستی در معرض وایتکس قرار گیرند.

 

 

نکات ایمنی حین استفاده از سفید کننده:

1- قبل از استفاده برچسب دستور مصرف محصول را به دقت مطالعه کنید.

2- سفید کننده را در یک محل خنک و دور از تابش خورشید نگهداری کنید.

3- وایتکس را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

4- پس از هر بار استفاده از سفید کننده، در ظرف را مجددا محکم ببندید.

5- هنگامی که کودکان و افراد سالخورده در منزل حضور نداشتند، از سفید کننده استفاده کنید. تا خشک شدن سفید کننده و برطرف شدن کامل بوی وایتکس، از بازگشت کودکان و افراد مسن به خانه خودداری کنید.

6- حین استفاده از وایتکس درها و پنجره ها را باز نگه دارید.

7- خودتان نیز لازم است حین استفاده از سفید کننده دستکش دست کرده و ماسک بزنید. همچنین در صورت احتمال پاشیده شدن سفید کننده، بایستی از عینک ایمنی استفاده کنید.

8- توجه داشته باشید که استفاده مستقیم و عدم رقیق کردن وایتکس می تواند روی لباسها ایجاد لکه و یا سوراخ کند.

9- قبل از استفاده از وایتکس اشخاصی که مبتلا به آسم،بیماریهای قلبی و ناراحتیهای تنفسی می باشند را از محل دور کنید.

10- برای رقیق کردن وایتکس از آب سرد استفاده کنید.چراکه آب داغ اجزای فعال سفید کننده را تجزیه می کند.

11- برای ضد عفونی کردن اشیاء،آنها را به مدت 30 دقیقه در سفید کننده رقیق شده قرار دهید.سپس کاملا آنها را آب بکشید.

12- در انتها لازم است دستهای خود را با آب و صابون بشویید.

13- سفید کننده نبایستی برای فلزات، پارچه های رنگی و سطوح رنگ شده بکار رود.

14- در صورت ورود سفید کننده به چشمها به مدت 15 دقیقه زیر آب سرد چشمها را شستشو داده و فورا به پزشک مراجعه کنید.

15- در صورت بلع وایتکس از القاء استفراغ خودداری کرده و مصدوم را فورا به اورژانس منتقل کنید.

16- از اختلاط سفید کننده با هرنوع شوینده خانگی جدا خودداری کنید.

17- پس از شستشوی لباسها با وایتکس،حتما آنها را کاملا آبکشی کنید، چراکه باقی ماندن بقایای سفید کننده باعث تضعیف استحکام الیاف پارچه ها می شود.ادامه مطلب

دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: جمعه 7 آبان 1395 10:27 ب.ظ

15 حقیقت زندگی بیل گیتس!

چهارشنبه 14 مهر 1395 07:45 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:               زندگی بیل گیتس


                             ادامه ی مطلب برید


برو تو ادامه!

دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 14 مهر 1395 07:46 ب.ظ

مراحل زندگی خورشید

چهارشنبه 14 مهر 1395 07:34 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:

 در تحقیق قبل درباره بادهای خورشیدی گفته شد. در این تحقیق می‌خواهیم درباره عمر خورشید توضیح دهیم. خورشید تقریباً 6/4 میلیارد سال عمر دارد. ستاره‌ها از این لحاظ شبیه انسان‌ها هستند که به دنیا می‌آیند، مدتی زندگی می‌کنند، و سرانجام می‌میرند. خورشید ما از لحاظ اندازه و درخشش ستاره متوسطی است. او اکنون به میانه عمر خود رسیده، اما در حدود 5 میلیارد سال بعد تمام سوخت هیدروژن خود را مصرف می‌کند. آنگاه تا صد برابر اندازه  فعلیش بزرگ می‌گردد و به یک غول قرمز تبدیل می‌شود. پس از میلیون‌ها سال، این خورشید غول پیکر متراکم می‌گردد و به صورت یک کوتوله سفید در می‌آید.

,[categoriy]

مراحل زندگی خورشید -آکامراحل زندگی خورشید -آکا

آکاایران: مراحل زندگی خورشید

مراحل زندگی خورشید:

به گزارش آکاایران: خورشید ما، مانند تمام ستارگان نو زندگیش را در ابری تیره سردی آغاز کرد که از گاز و غبار تشکیل شده بود و سحابی نام داشت.

* ستارگان بسیار دیگری نیز، از انواع گوناگون، شکل گرفتند. آنها با هم یک خوشه یا  گروه تشکیل دادند.

* خورشید از سحابی خارج شد و زندگی مستقل خود را آغاز نمود و به صورت یک ستاره سرد و قرمز شروع به درخشیدن کرد.

خورشید در بیشتر عمر خود مثل یک ستاره زرد و عادی خواهد درخشید. اما ممکن است کمی داغ‌تر شود.

* خورشید در اواخر عمرش بیش از صد برابر اندازه فعلی خود می‌شود و به صورت یک غول قرمز در می‌آید. کم کم تبدیل به یک کوتوله سفید داغ در می‌آید و پس از سرد شدن محو می‌شود.

اطلاعات از:    اکا ایران
دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 14 مهر 1395 07:36 ب.ظ

وسایل و اشیای شگفت انگیز موزه ی امریکا

سه شنبه 6 مهر 1395 05:14 ب.ظ

نویسنده : Bita
ارسال شده در:
وسایل و اشیا شگفت انگیز موزه ی امریکا

ادامه مطلب

دیدگاهها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 3 آبان 1395 05:06 ب.ظ